Co wiedzieć o aucie na gaz ?

Czy kupujemy samochód z instalacją gazową czy zakładamy ją we własnym zakresie, to powinniśmy wiedzieć co nieco na temat systemów instalacji gazowych. Czyli między innymi o tym jak one działają i czego potrzebują do prawidłowego działania. Zacznijmy od tego, że każda instalacja ma swój czas życia, czyli przebieg jaki jest w stanie pokonać. Kupując auto z gazem dostajemy odpowiednie dokumenty poświadczające datę założenia instalacji, ale nie przebieg jaki wtedy miało auto. Dlatego jeśli kupujemy samochód z instalacją gazową warto zapytać o książkę serwisową. Tam już znajdują się takie dane jak i również to czy właściciel auta regularnie serwisował swoją instalację. Podsumowując, bez książki serwisowej i regularnych przeglądów instalacji gazowych zakup auta z autogazem jest ryzykowny.

Załóżmy scenariusz, w którym nie trafiamy na „bezpieczny” zakup auta z instalacja gazową. Zatem szukamy takiego samochodu, w którym we własnym zakresie będziemy chcieli założyć instalację. Kiedy już upatrzymy sobie dany model, warto zasięgnąć opinii serwisu lpg jak dany silnik sprawuje się w jeździe na gazie.

Kiedy decydujemy się na montaż instalacji gazowej we własnym zakresie to decydujemy także o szeregu czynników wpływających na jej użytkowanie. Mianowicie sami decydujemy, gdzie na kokpicie ma być umieszczona centralka – przełącznik gaz/benzyna. Decydujemy także o zbiorniku – jego rozmiarze oraz czy ma być to zbiornik toroidalny czy walcowy.